Illat: jellegzetesen IPÁ-khoz használt komlókat érezzük
Hab: tisztességes IPÁ-hoz méltó
Szín: világos arany, homályos
Hát gyerekek ezt is megértük. A szitokszóvá vált gyártó felvette a többi hazai nagyüzemi által diktált tempót és a Hoppy után síri csendben sunyin piacra dobta az IPÁ-ját. Ízlelgessük még egy kicsit: Borsodi India Pale Ale. Vagy BorsodIPA. Ezek után kíváncsi lennék egy BorsoDIPÁ-ra, hehe.
Szerencsére szűretlen, de ezt nem érzem annyira a kortynál, mint amennyire azt elvártam volna. Kicsit kevésnek találom alatta a malátát (ezért híg, de emiatt is csúszik) illetve valamennyivel több élesztő mindjárt zavarosabbá tudná feljavítani. Igazából ezek miatt vesztett 1 kerek pontot. Mert ha az rendben lenne, egy gyengécskébb és mezei kézműves IPA szintjét nyaldosná, ami nagy szó ebben az árszegmensben. Tényleg, nincs szarvashibája, csak látszik, hogy anyaghiányos, ami meg gondolom a 260-os árnak köszönhető. De a kategóriájában betalált, szépen lightosan (szakbarbároknak: session-ösen) hozza az IPA jegyeit. Ami benne van, az amúgy jó.
Nem kell frenetikus ízorgiára számítanunk, de meg kell, hogy mondjam, elég korrekt ivós IPA sikeredett Bőcsött. Talán az első vállalható sörük. Nem csak hogy egy mérföldkő, sokkal inkább tekintsük ezt egy alapkőnek és felejtsük el az eddigieket. Ez most teljesen máshová pozicionálja a Borsodit.
Inkább a citrusosabb vonalat viszi (a gyártó állításával szemben nem igazán fűszeres, akkor már inkább füves), amit elég erős és kicsit kalmopyrines komlózással fejez ki. Nem ír kivonatot, de én beleérzek egy kicsit, pont mint a Hoppy-ban. Az IBU 38, ami névleg csak 3-al magasabb, mint a Dreheré, de én ezt sokkal kesernyésebbnek érzem, jó értelemben. Hamar lekerekedik az íze, de viszonylag száraz. Azért elég korrekt módon bemutatja, hogy milyen (lehetne) egy (faszább) IPA. Kövezzetek meg, de az összbenyomása miatt a 7 ponton gondolkodtam, a honi viszonyokban jártasságom okán és persze nagyüzemiként értékelve. Hiszen egy 6,5 pontos Budapest IPA azért jelentősen jobb ennél, de amaz ötszáz pénz. Mindenesetre egy csóróbb nyáron, jól behűtve biztos, hogy elővennék hármat a testhőmérsékletem stabilizálására. Az ár/érték pontszám is lehetett volna 9-es, ha elkezdünk egy kicsit matekozni. Random vegyünk le a polcról egy olcsónak számító 600-700 Ft körüli kézműves IPÁ-t és annak a malátatartalmát felezzük meg. Na, látjuk akkor, hogy semmi sem indokolja az 520 és az 1800 Ft-os literár közti különbséget.
El sem tudják képzelni a kedves olvasók, hogy mennyire nehéz volt leírnom ezeket a sorokat egy Borsodi tesztelése közben. A kognitív disszonancia...
Amúgy a szűretlenségével jobb a Drehernél és emiatt fogom inkább ezt választani mindhárom hazai nagyüzemi közül, ha olcsó ivós IPÁ-t akarok. C'mon, IPÁ-t nem szűrünk. A Soproni tűrhető. A Borsodi meg nyugodtan kosárba tehető.
Külalak: A Hoppy-val megalapított új, letisztult megjelenés..
Pontszám: 6.5/10
Ár/érték pontszám: 8/10
Név: Borsodi IPA
Származási hely: Magyarország
Gyártó: Borsodi Sörgyárak
Összetétel: víz, árpamaláta, komló, élesztő
Alkoholtartalom: 5%
Ár: 299 Ft
Kiszerelés: 0,5 L doboz
Beszerzés ideje: 2020 június (update: 2021.05.09.)